۱۳۹۷-۰۹-۱۴
حجت الاسلام امین نیا در درس اخلاق این هفته

بخل و حرص از نشانه های دنیا پرستی است

استاد حوزه علمیه خراسان در درس اخلاق این هفته بخل را از جمله نشانه های دنیاپرستی برشمرد
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم اسلامی رضوی، حجت الاسلام مرتضی امین نیا در جلسه درس اخلاق این هفته که دوشنبه 12 آذرماه در مسجد دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار شد گفت: سه چیز باعث هلاکت و بدبختی انسان می شود، که اولین آن وابستگی شدید به دنیا است.
وی افزود: یکی از روایاتی که تقریبا از همه معصومین (علیهما السلام) نقل شده این است:«محبت دنیا سر منشا تمام خطاها است و کلید تمامی گناهان و از بین برنده ثواب نیکی ها محبت به دنیا است» که این روایت نشان دهنده این است هر خطایی که از انسان سربزند باعث گرفتاری در  آن دنیا بوده است.
استاد درس اخلاق خاطرنشان کرد: مردم را می توان به وابستگان به دنیا هستند (تعداد آن ها بسیار است) و وارستگان دنیا تقسیم کرد که البته وابستگان به دنیا به دو گروه خمار و سرمست دنیا تقسیم می شوند.
این استاد حوزه علمیه در توضیح افرادی که خمار دنیا هستند اظهار کرد:این افراد به دنیا علاقه دارند اما دستشان به آن نرسیده است، هر چیزی را حاضرند فدای دنیا کنند ولی با این عملکرد نیز نمی توانند به آن چیز که در دنیا می خواهند برسند لذا با این کار هم در دنیا و هم در آخرت خسران خواهند دید.
وی در خصوص دسته دوم وابستگان دنیا تصریح کرد: این ها افرادی هستند که به آن چه در دنیا می خواستند رسیده اند اما در این حالت تعادل خود را از دست می دهند و خود و خدا را فراموش می کنند و دست به هر گناهی در دنیا می زنند تا از ثروت خود خوشحال باشند لذا انسان زمانی که به این درجه می رسد باید دارای ظرفیت بالایی باشد.
استاد حوزه و دانشگاه در توضیح وارستگان دنیا ابراز کرد: این گروه به دلیل وارسته نام دارند که به هیچ چیزی تعلق ندارند و نمونه های آن در کشور ما بسیار است که در جایگاه و رتبه بالایی قرار داشته اند اما از خانواده و حتی از خودشان گذشته اند که از نمونه های آن می توان به امام راحل (ره)، شهید بابایی و شهید چمران اشاره کرد.
وی به نشانه های وابستگی به دنیا اشاره و عنوان کرد: یکی از نشانه ها این است که حلال و حرام برای دنیاپرستان مهم نیست و برای زندگی در دنیا هر کاری می کنند و دارای بخل هستند و در جایی که باید خرج کند نمی توانند این کار را انجام  دهد چرا که وابسته به دنیا هستند.
وی در پایان سخنان خود در خصوص نشانه های دیگر دنیا پرستی گفت: نشانه دیگر حرص است که در آن انسان می تواند به چیزی بسنده کند اما این کار را انجام نمی دهد و این نیز برای دلبستگی زیاد است ،حتی برای این کار حاضر است از آخرت خود خرج کند.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود