۱۳۹۸-۰۷-۰۴

برگزاری آئین معرفی تفسیر مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم اسلامی رضوی

آیین معرفی کتاب «تفسیر سوره برائت» که طی سالهای 50 و 51 در مدرسه علمیه میرزاجعفر توسط مقام معظم رهبری تدریس شده است روز شنبه ششم مهرماه در سالن اجتماعات دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار می شود.
به گزارش دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای(مدظله العالی) ، این آیین از ساعت ۹صبح، در محل ساختمان شماره یک دانشگاه علوم اسلامی رضوی واقع در صحن هدایت حرم مطهر امام رضا(ع)، با حضور اساتید حوزه علمیه، طلاب و دانشجویان برگزار می گردد.
این گزارش حاکی است در این مراسم آیت‌الله محمدی‌ری‌شهری، رئیس مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث نیز به عنوان سخنران این مراسم حضور خواهند داشت‌ و در پایان از تدوین کنندگان کتاب تقدیر به عمل خواهد آمد.
گفتنی است؛ سلسله جلسات تفسیر قرآن کریم توسط حضرت آیت الله‌العظمی خامنه‌ای(مدظله العالی) از پاییز سال ۱۳۵۰ در مدرسه‌ی «میرزاجعفر» مشهد  شروع شد.
در این جلسات سوره‌های مبارکه‌ی مائده، انفال، برائت و آیاتی از سوره‌‌ی مبارکه‌ی یونس مورد تفسیر و تبیین قرار گرفت. تفسیر سوره‌ی مبارکه‌ی برائت از اوایل سال ۱۳۵۱ آغاز و حدوداً تا بهمن ۱۳۵۱ ادامه یافت.
این درس تفسیر که یکی از دو درس تفسیر در حوزه علمیّه‌ی مشهد در آن روزگار بود، به‌طور معمول در روزهای تعطیلی دروس رسمی حوزه یعنی پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها در «مدرسه‌ی میرزاجعفر» از مدارس علمیّه‌ی در محدوده‌ی حرم مطهّر و بعدها در مسجدی در «پایین خیابان» و سپس مسجد قبله، برگزار می شد.
روش بکار رفته در این جلسات تفسیری، روش اجتهادی است که در آن بر استفاده و راهیابی به مقصود آیات با استفاده از تفکر و تعقل تاکید شده است. ضمن این که در کنار روش عقلی استفاده از روش تفسیری قرآن به قرآن و بهره‌گیری معتنابه از روایات کاملا مشهود است.
این جلسات به دلیل مضمون و محتوای روشنگرانه و کاربردی آن در زنده کردن روح اسلامی در مخاطبان از سوی رژیم طاغوت به شدت مورد توجه و کنترل بوده است.
پیش از این و در سال ۱۳۹۳ مجموعه‌ی مبانی و قواعد تفسیری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای برگرفته از متون این جلسات تفسیری به صورت کتابی مستقل، استخراج و توسّط نشر «نسیم انقلاب» وابسته به «انتشارات انقلاب اسلامی» با عنوان «مروری بر مبانی، روش و قواعد تفسیری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در تفسیر سوره‌ی توبه» منتشر شده بود. برای تتمیم فایده، آن کتاب به ابتدای متن تفسیر سوره‌ی مبارکه‌ی برائت افزوده شد.
گفتنی است علاقه مندان می توانند جهت حضور در برنامه عدد ۵ را به سامانه پیام کوتاه۳۰۰۰۷۶۵۰۰۰۱۰۹۳ ارسال نمایند.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود