۱۳۹۹-۰۳-۰۸

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی: لزوم ارائه خدمت به حوزه علمیه توسط دانشگاه رضوی

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی در بازدید از دانشگاه تأکید کرد خدمات دانشگاه به حوزه علمیه باید به درستی تبیین شود و فراتر از آن اینکه باید رشته یا رشته هایی متناسب با اداره حوزه و مدارس آن که در جای دیگر نیست تدوین و برای تربیت نیرو در این خصوص برنامه ریزی شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدحسن مهدوی مهر رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی در نخستین بازدید خود از دانشگاه علوم اسلامی رضوی در اهمیت تأسیس این دانشگاه گفت اگر فکر مرحوم آیت الله طبسی تولیت فقید آستان قدس رضوی با الهام از شهید بهشتی نبود حوزه مشهد به این گونه نبود.

حجت الاسلام و المسلمین مهدوی مهر با تقدیر از مدیران گذشته دانشگاه علوم اسلامی رضوی ادامه داد حجت الاسلام دکتر وحدتی شبیری نیز یک فاضل خوشفکر، با تجربه خوب و با ارتباطات گسترده است که نعمت بزرگی هستند که هم مشهد و هم فم را درک کرده است.

وی ادامه داد تولیت آستان قدس رضوی حجت الاسلام والمسلمین مروی برای دانشگاه فرصت ارزشمندی به شمار می رود و باید قدر این نعمت الهی را دانست و شروط استفاده از این نعمت را نیز فراهم آورد.

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی تأکید کرد در چارت جدید آستان قدس رضوی از حیث محتوایی بیشترین سهم به سازمان علمی و فرهنگی و خصوصاً به دانشگاه اختصاص یافته و باید تلاش شود مؤسسات علمی و فرهنگی که تاکنون جزایر جدا از هم بوده اند به هم بپیوندند.

حجت الاسلام مهدوی مهر ادامه داد وظیفه تهیه پیوست فرهنگی مؤسسات مختلف آستان قدس رضوی بر عهده سازمان علمی و فرهنگی است و اگر نقصی از این حیث باشد ما مسئول خواهیم بود و باید توجه داشت که این موضوع در عین اینکه مسئولیت ایجاد می کند ظرفیت هم ایجاد خواهد کرد که این جزو وظایف دانشگاه و بنیاد پژوهشهای اسلامی است.

رئیس سازمان علمی و فرهنگی تأکید کرد تحول هم باید از درون دانشگاه و سوق دادن رشته ها به سوی نیازهای آستان قدس رضوی و هم تحول در بیرون و به عبارت دیگر عدم موازی کاری با مؤسسات بیرون دانشگاه باشد.

این استاد حوزه و دانشگاه با تأکید بر توسعه دانشگاه دردوره های مجازی ادامه داد بحران کرونا باعث شد ظرفیتهای این شیوه آموزشی دیده شود لذا باید برای شیوه اجرای آن بررسی کارشناسی بیشتری صورت پذیرد.

دکتر مهدوی مهر بر توسعه پذیرش دانشجو در سطح بین الملل تأکید کرد و ادامه داد بحث گردشگری دینی یا زیارت از جمله مسائلی است که از حیث علمی و اجرایی دارای اولویت برای آستان قدس رضوی است و در محافل عمی نگاه ویژه ای به آستان قدس رضوی در این زمینه است و دانشگاه علوم اسلامی رضوی برای ایجاد رشته و پذیرش دانشجوی غیر ایرانی می تواند سهم مهمی در این خصوص داشته باشد.

این استاد باسابقه حوزه علمیه تأکید کرد دانشگاه علوم اسلامی رضوی از قدیم خدمات زیادی را به حوزه علمیه خراسان نظیر تربیت بسیاری از مدیران و اساتید حوزه و مدارس علمیه ارائه نموده که باید این خدمات به درستی تبیین شود و فراتر از آن اینکه باید رشته هایی متناسب با اداره حوزه و مدارس آن که در جای دیگر نیست تدوین و برای تربیت نیرو در این خصوص برنامه ریزی شود.

رئیس سازمان علمی و فرهنگی در خصوص مراکز تخصصی ایجاد شده در دانشگاه نیز گفت باید نسبت این مراکز با بخشهای دیگر دانشگاه مشخص شود تا با مشکل درون سازمانی مواجه نشویم.

وی در ادامه گفت باید پژوهش دانشگاه طوری باشد که در درون خودمان تولید علم نموده و صرفاً نقش بسته بندی پژوهشهای دیگران را نداشته باشیم و باید علاوه بر توسعه مباحث مختلف علمی در یکی دو رشته نشان دار باشیم و دیگران به نوعی برای این مباحث به ما مراجعه نمایند.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید