امور رفاهی دانشجویان در دل کرونا تعطیل نیست؛ گپ و گفتی با معاون پشتیبانی دانشگاه
ویروس منحوس کرونا بسیاری از فعالیتها را از جمله فعالیتهای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی را با مشکل مواجه کرد هرچند شیوع کرونا بسیاری از برنامه های عادی هر مجموعه را با مشکل مواجه نمود ولی فرصتهایی را برای انجام کارهایی که در حالت عادی با مشکل مواجه بود را فراهم نمود. از اسفند ماه سال 98 که به دلیل مشکلات ناشی از این ویروس دانشگاه علوم اسلامی رضوی مجبور به تعطیلی خوابگاههای دانشجویی شد حوزه معاونت اداری و پشتیبانی دانشگاه فعالیتهای مختلفی در خصوص امور رفاهی و نوسازی فضای دانشگاه انجام داد. در نوشتار پیش رو مصاحبه ای کوتاه با غلامحسین امانتی معاون اداری و پشتیبانی دانشگاه در این خصوص داشتیم. با ما همراه باشید:
۱۳۹۹-۱۲-۰۷

با تشکر از فرصتی که در اختیار ما قرار داده اید در ابتدای گفتگو تقاضا دارم مختصری در خصوص حوزه معاونت اداری ومالی  و ادارات وابسته به آن  در دانشگاه علوم اسلامی رضوی ارائه نمایید؟
ما در معاونت اداری و پشتیبانی دانشگاه علوم اسلامی رضوی، فعالیت های پشتیبانی شامل سازماندهی  منابع انسانی دانشگاه با کارایی و اثزبخشی، بررسی و ارزیابی پیشنهادات مختلف امور اداری، پشتیبانی و مالی و ارائه آنها به شورای دانشگاه، بررسی تشکیلات سازمانی دانشگاه و برآورد نیروى انسانى مورد نیاز، انجام کلیه امور ایجاد هماهنگى بین فعالیت واحدهاى تابعه و مسائل مربوط به حوزه اداری را مدیریت می‌کنیم.

 فعالیت اصلی  دانشگاه علوم اسلامی رضوی به مانند هر دانشگاهی دیگر، آموزش و پژوهش است و برای اینکه امر آموزش و پژوهش به بهترین وجه ممکن تحقق پذیرد، لازم است فعالیت های متعددی انجام شوند. مضافا اینکه شرایط دانشگاه علوم اسلامی رضوی و نوع نظام حوزوی_ دانشگاهی شرایط مدیریت در آن را منحصر به فرد می‌کند.

یکی دیگر از ویژگی های که باعث ایجاد شرایط خاص در مدیریت دانشگاه علوم اسلامی رضوی، کمبود فضای اداری و آموزشی است، این مسأله به شدت قابل لمس است و در برخی موارد برنامه ریزی های علمی، اداری، فرهنگی و پژوهشی را تحت الشعاع قرار می دهد.


معاونت اداری‌ و پشتیبانی برای برطرف کردن مشکلات زیربنایی و زیبا‌سازی مدارس  میرزا جعفر و خیرات خان چه فعالیتهایی انجام داده است؟
اقدامات اصلی که در دانشگاه علوم اسلامی رضوی در این مدت انجام شده است عبارت اند از:
تعویض وجابجایی فرشهاو و نظاتفت اساسی خوابگاههای دانشجویان و و فضایهای اداری هردوساختمان؛ 715 تخته فرش در۲۴۰ اتاق دانشگاه، همچنین 9 اتاق  و 2 سال روی پل برای رنگ آمیزی تخلیه شد. در جهت زیباسازی خوابگاهها تعدادی از سرویس های بهداشتی تخریب و کاشی های آن تعویض شد.
 تعویض سیستم روشنایی، تعویض سیستم فاضلاب ولوله های آب گرم و سرد سه طبقه مرکزی و دوطبقه خیرات خان نیز از دیگر اقدامات در این حوزه است.
نقاشی 54 اتاق طبقات مرکزی، اتاق‌های طبقه سوم میرزا جعفر و سالن مطالعه دانشجویان خیراتخان نیز از مواردی است که در جهت فضاسازی اتاقها در این ایام صورت گرفته است.‌‎
فضای بیرونی دانشگاه هم برای ما بسیار با اهمیت است و به همین منظور 34 پنجره و 4 درب مشرف به صحن حیاط ساختمان شماره 2 پولسترکاری شد. در همین راستا 57 درب و پنچره مدرسه خیراتخان که مشرف به بست نواب بودند نیز رنگ آمیزی شد. از دیگر اقداماتی که در ساختمان شماره 2 انجام داده‌ایم  می‌تواتن به ایجاد سقف کاذب و تعویض سیستم روشنایی 9 کلاس در ساختمان شماره2 اشاره کرد
ارائه خدمات اسکان و پذیرایی 3 وعده غذایی از مواردی است که جهت نمایندگان محترم اتاقها برای تخلیه و بسته بندی در 2 مرحله که مرحله دوم در حال  انجام است.


در زمینه رفاهی دانشجویان و افراد تحت نظر دانشگاه چه فعالیت هایی انجام داده‌اید؟
بحث رسیدگی به امور معیشتی و رفاهی دانشجویان و طلاب دانشگاه در اولویت برنامه های ما قراردارد. در همین راستا برای 340 نفر از دانشجویان و طلاب متاهل دانشگاه بسته های معیشتی تعریف شد و در ایام کرونایی درب منزل این عزیزان تحویل گردید همچنین به تعداد زیادی از دانشجویان وام قرض الحسنه اعطا شد همچنین به جمعی بالغ بر 160  از دانشجویان متاهل به صورت غیر نقدی خواروبار ارائه گردید.

اولویت هاوبرنامه های شمادرسال جاری چیست وباتوجه به اهمیت این معاونت آیا برنامه ای را برای این معاونت تدوین کرده اید؟
در قسمت خوابگاهی :
1.    نظافت و سمپاشی مجدد کلیه خوابگاهها
2.    بهسازی فضای سالنهای خوابگاه
3.    رنگ آمیزی بقیه اتاقهای خوابگاه خیراتخان
4.    تعمیر و بهسازی سرویسهای 3 سرویسهای بهداشتی باقیمانده(سلف و طبقه زیرین سالن مطالعه خیراتخان وطبقه دوم مجاور کلاسها)

لطفاً بفرمایید در بحث سلامت، چه اقدامات مشخصی صورت گرفته است؟

درخصوص سلامت کارکنان و دانشجویان حسب دستور ریاست محترم دانشگاه، سالن تيراندازي دانشگاه علوم اسلامی رضوی  با پیگیری واحد تربیت بدنی تجهیز شد و بعد بازگشایی دانشگاه‌ها افتتاح و مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.
همچنین با هدف ایجاد نشاط و شادابی در دانشگاه ، برنامه  گسترش، تجهیز و بهسازی فضاهای ورزشی موجود از جمله تجهیز سالن آمادگی جسمانی، تهیه کف‌پوش سالن کشتی، تهیه لوازم رزمی و... جهت استفاده دانشجویان، کارکنان و اعضای هیأت علمی جزو اهداف ما در این حوزه تعریف شده است.


آیا در صورت تداوم تعطیلی دانشگاه بدلیل جلوگیری از شیوع کرونا، برنامه ای در حوزه های مختلف اداری، آموزشی، دانشجویی، پژوهشی و مالی جهت انجام امور مربوط به دانشجویان پیش بینی شده است یا خیر؟
در پاسخ به این سوال باید عرض کنم به دنبال اعلام شیوع ویروس کرونا و تعطیلی دانشگاهها از ۴ اسفند ماه ۹۸، برابر هماهنگی های بعمل آمده  و با توجه به رفتن بدون برنامه دانشجویان و طلاب و ایجاد مشکلاتی از قبیل ماندن بسیاری از وسایل در سلف و اتاق ها ، پربودن یخچال ها از مواد فاسد شدنی و همچنین ضدعفونی و قرنطینه اتاق‌ها، نیروهای خدماتی بصورت شیفتی جهت پاسخگویی و رفع مشکلات دانشجویان و طلاب  بصورت فعال حضور داشتند.
همچنین جهت تخلیه اتاق ها و نظافت و ضد عفونی، تعداد 1000 کارتن به دانشجویان جهت بسته بندی لوازم شخصی وتحویل آنها در ۵ انبار در راستای تخلیه اتاقها در مرحله اول صورت گرفت. که در حال حاضر نیز و در قالب مرحله دوم در حال تخلیه مدرسه خیراتخان هستیم.

همچنین برای رفاه حال دانشجویان بسیاری از امور دانشجویی از جمله مراحل فارغ التحصیلی و... به صورت مجازی و غیر حضوری درحال انجام است. و به کارکنان نیز ابلاغ شده است تا از تمام ظرفیت خود جهت انجام کار دانشجویان و طلاب استفاده کنند و شرایط خاص کرونایی را در این ایام در نظر بگیرند.

 

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید