۱۳۹۲-۰۸-۰۸

سرپرست معاونت فرهنگی

       حجت الاسلام دکتر محمد سلطانیه

          دکتری قرآن و علوم اجتماعی 
          تلفن: 05132218990  داخلی 220
         نشانی: حرم مطهر، دانشگاه علوم اسلامی رضوی، ساختمان شماره 2 
 


اهداف :

تربیت محققان، اساتید و علمای وارسته در رشته‏ های مختلف علوم اسلامی و پرورش مبلغان اسلامی با هدف گسترش فرهنگ اسلام و معارف اهل بیت(ع) در داخل و خارج کشور در رأس اهداف دانشگاه علوم اسلامی رضوی قرار دارد. از این رو، دانشگاه  توجه ویژه ‏ای به مسائل فرهنگی، فکری و اعتقادی طلاب و دانشجویان خود نموده و اقدام به ایجاد اداره فرهنگی و امور دانشجویی جهت نیل به اهداف ذیل کرده است:
  •  گسترش نشاط معنوی، اخلاقی و تربیتی در میان طلاب، دانشجویان و سایر نیروهای دانشگاه.
  •  تقویت انگیزه‏ های علمی و تحصیلی طلاب و دانشجویان در کنار رشد اخلاقی و تربیتی.
  •  پیدایش و رشد روحیه احساس مسئولیت و اعتماد به نفس در طلاب و دانشجویان.
  •  افزایش دانایی و آگاهی سیاسی، اجتماعی، تاریخی و... در طلاب و دانشجویان.
  •  کشف و به کارگیری استعدادها و توانایی ‏های طلاب و دانشجویان در زمینه‏ های گوناگون نویسندگی، تحقیق و پژوهش، هنرهای همسو با علوم اسلامی و دیگرفعالیت های سازنده.
  •  افزایش نشاط جسمی و روحی جهت پیشگیری از پیدایش تنبلی، کسالت، بی‏حالی و بی‏ حوصلگی و افسردگی.
  •  برنامه‏ ریزی جهت گذران مثبت و سازنده اوقات فراغت طلاب و دانشجویان.
  •  ارائه تسهیلات و خدمات رفاهی مختلف به طلاب و دانشجویان در حد امکانات جهت ایجاد فراغت بیشتر برای تحصیل و انجام فعالیت های سازنده.
   اهم فعالیتها:
   •  ایجاد ارتباط و تعامل سودمند میان طلاب و دانشجویان با مسئولین و استادان دانشگاه.
   •  برگزاری سخنرانیهای اخلاقی، اعتقادی، سیاسی و اجتماعی ماهیانه و هفته‏ ای با دعوت از شخصیتها و اساتید حوزه و دانشگاه و برخی از رجال سیاسی کشور.
   •  راه‏ اندازی نشریات دانشجویی با ترغیب و تشویق و همت دانشجویان و چاپ و نشر شماره‏ های متعددی از دو نشریه دانشجویی" فراسو" و" حدیث ایام "در حوزه دفتر فرهنگی و نشریه ‏های دانشجویی «زلال وحی»، «گفتمان حقوقی» و «فروغ اندیشه» در گروه های آموزشی.
   •  تأسیس دفتر مطالعات تاریخ و اندیشه سیاسی معاصر و برگزاری دوره‏ های مختلف فوق برنامه با حضور آقای دکتر موسی نجفی و استاد حقانی به منظور افزایش دانش تاریخی و سیاسی طلاب و دانشجویان علاقمند.
   •  گشایش کانون قرآن و عترت با همکاری دانشجویان جهت ارائه کلاسهای فوق برنامه با محوریت قرآن و عترت در قالب برگزاری کلاسهای حفظ، قرائت، تجوید، صوت و لحن و برگزاری مسابقات در رشته ‏های مختلف و بسترسازی جهت حضور طلاب و دانشجویان در مسابقات کشوری و ملی در رشته‏ های قرآنی، نهج‏ البلاغه، صحیفه سجادیه و...
   •  گرامیداشت مناسبتهای مذهبی و دینی و انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با برگزاری جلسات و مراسم متناسب با هر مناسبت.
   •  گشایش واحد تربیت بدنی جهت برنامه ‏ریزی برای فعالیت ‏های ورزشی دانشجویان و برگزاری کلاس های فوق برنامه ورزشی در رشته ‏های گوناگون تیمی و انفرادی و برگزاری مسابقات در رشته ‏های مختلف و حضور تیم‏های ورزشی دانشگاه در مسابقات دانشگاهی و استانی.
   •  تشکیل واحد مشاوره دانشجویی جهت ارائه خدمات مشاوره ‏ای به دانشجویان در زمینه‏ های تحصیلی، تربیتی، خانواده و...
   •  جذب امتیازها و سهمیه‏ های دانشجویی از وزارت علوم و مراکز دانشگاهی مانند سهمیه ازدواج دانشجویی، سهمیه عمره دانشجویی، و اطلاع ‏رسانی به دانشجویان و ترغیب آنان جهت مشارکت در مسابقات علمی و فرهنگی کشوری مانند المپیادها، انتخاب دانشجوی نمونه کشوری، مسابقات ملی قرآن دانشجویی و...
   •  ترغیب و تشویق دانشجویان به تشکیل هیأت مذهبی دانشجویی با تلاش خود آنان و حمایت دفتر فرهنگی جهت برگزاری جلسات هفته‏ ای دعا و نیایش و سخنرانی و گرامیداشت اعیاد و وفیات.
   •  تشکیل واحد بسیج طلاب در دانشگاه با هماهنگی با تیپ امام صادق(ع) و حمایت و نظارت دفتر فرهنگی جهت جذب دانشجویان به فعالیت ها و برنامه‏ های مختلف بسیج.
   •  گشایش واحد معاینات پزشکی وانجام معاینات پزشکی رایگان در دانشگاه توسط متخصصین داخلی.
   •  برگزاری مراسم  سالانه عمامه ‏گذاری  جهت طلاب ورودی همان سال.
   •  برگزاری اردوهای دانشجویی کشوری، استانی و شهری در طول سال و در مناسبت های مختلف.
   •  جذب مشارکت و همکاری استادان دانشگاه در برنامه‏ ریزی و ارائه دیدگاه ها و نشست های صمیمی با دانشجویان در حجره‏ ها و سالن های دانشگاه.
نشریات دانشجویی:
 
یکی از مؤثرترین برنامه ‏های مفید جهت کشف و بروز استعدادها، خلاقیتها و تواناییهای طلاب و دانشجویان در زمینه فعالیتهای پژوهشی، نوشتاری، اشعار، مقالات و قطعه‏ های ادبی آغاز به کار تعدادی از نشریات دانشجویی در سنوات گذشته در گرایش های مختلف بوده است. طلاب و دانشجویان علاقه مند به هر موضوع و محوری در یکی از نشریات در قالب نگارش مقاله یا امور فنی نشریه همکاری می ‏نمایند و از این رهگذر تجربه نگارش مقالات پژوهشی، تحقیقی و مدیریت نشریات را کسب می ‏نمایند. هم اکنون نشریات ذیل که به شکل فصلنامه چاپ و منتشر می‏ شود در حال فعالیت است ضمن این که برخی از این نشریات توانسته است در جشنواره‏ های نشریات حوزوی و دانشگاهی در سطح کشور رتبه‏ های ارزشمندی کسب نمایند.

الف. نشریه دانشجویی فراسو

این نشریه با نظارت و اشراف مدیریت دفتر فرهنگی و امور دانشجویی در زمینه ‏های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و تاریخی فعالیت می‏ نماید و تاکنون هجده شماره از آن چاپ و بیشتر برای حوزه های علمیه سطح کشور و برخی از مراکز دانشگاهی ارسال شده است. این نشریه سال 1380 در جشنواره نشریات دانشجویی کشور بخش معارف، حائز رتبه نخست کشوری شد و غرفه نشریات دانشگاه سال 1382 در نمایشگاه مطبوعات اسلامی شهر قم رتبه نخست اطلاع‏ رسانی را احراز نمود، همچنین بهمن 1385 در نمایشگاه نشریات تجربی مشهد که توسط معاونت فرهنگی شهرداری برگزار گردید دو مقاله از این نشریه به عنوان مقالات برتر برگزیده شد.

ب. نشریه دانشجویی قرآنی زلال وحی

این نشریه در زمینه علوم و معارف قرآن کریم و اهل بیت(ع) زیر نظر مدیر گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه فعالیت می نماید و تاکنون یازده شماره از آن چاپ و منتشر شده است. یکی از رتبه‏ های کشوری این نشریه کسب رتبه چهارم در یازدهمین نمایشگاه بین ‏المللی قرآن کریم تهران است که به عنوان چهارمین نشریه برتر قرآنی کشور دست یافت و از سوی نهاد مقام معظم رهبری 6 عدد ربع سکه بهار آزادی و تقدیرنامه به آن اهدا شد.

پ. نشریه دانشجویی حکمت رضوی

این نشریه در گذشته با عنوان فروغ اندیشه منتشر گردیده و از سال 85 با عنوان جدید حکمت رضوی منشر می گردد و در زمینه موضوعات فلسفه و کلام اسلامی زیر نظر مدیر گروه فلسفه و کلام اسلامی فعالیت می‏ نماید. تاکنون سیزده شماره از آن چاپ و منتشر شده است.

نشریه دانشجویی گفتمان حقوقی

این نشریه در زمینه موضوعات حقوقی زیر نظر مدیر گروه حقوق دانشگاه فعالیت دارد و تاکنون یازده شماره از آن چاپ و منتشر شده است.

نشریه گفتمان اقتصادی
این نشریه از ابتدای سال 93 و پس از تجربه موفق راه اندازی انجمن علمی اقتصاد به همت جمعی از دانشجویان خوش فکر رشته اقتصاد دانشگاه رضوی شروع به فعالیت نمود این نشریه با صاحب امتیازی گروه اقتصاد دانشگاه علوم اسلامی رضوی و زیر نظر مدیرگروه و اعضای هیئت علمی رشته اقتصاد به صورت دوفصلنامه منتشر می شود.

نشریه گفتمان فقه و اصول
گروه فقه و اصول دانشگاه علوم اسلامی رضوی به منظور دستیابی به اهداف خود کوشیده است در کنار فعالیت های آموزشی به امر مهم پژوهش نیز توجه داشته باشد در همین راستا در جهت ارتقا توانایی های دانشجویان در عرصه تحقیق پژوهش و نویسندگی و ترقیب آن ها به این امر مهم اقدام به انتشار دو فصلنامه گفتمان فقه و اصول نموده است. که در همین مدت مورد توجه جمع کثیری از دانشجویان دانشگاه ب خصوص دانشجویان تحصیلات تکمیلی قرار گرفته است.
برچسب‌ها

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود